Redakcja naukowa; Jerzy Kleer, Andrzej P. Wierzbicki, Bogdan Galwas, Leszek Kuźnicki.
Warszawa 2010
ISBN-978-83-61236-17-7
s.s. 480
Istnieją przesłanki, by sądzić, że szybki rozwój cywilizacji technicznej i naukowej, dominujący dzisiaj na Ziemi, może być wewnętrznie niestabilny, prowadzić do katastrofy, a cywilizacje takie jak nasza są tylko rzadkimi i przejściowymi fenomenami we wszechświecie. Dlatego też ze szczególną uwagą powinniśmy zastanawiać się nad zagrożeniami i wyzwaniami przyszłości, i to w dłuższej perspektywie. Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” zorganizował w grudniu 2009 konferencję „Wyzwania przyszłości”, która stanowiła głos w dyskusji nad skomplikowanymi problemami ludzkości, a także była próbą skierowania uwagi społeczeństwa polskiego na zagadnienia długookresowe (np. w perspektywie roku 2050) o wymiarze globalnym.
Zmiany, jakie miały w ostatnich kilku latach i mają miejsce w świecie, zarówno wskutek globalizacji, lawinowego rozwoju technologii, głębokiego kryzysu ekonomicznego, zmian klimatycznych, narastającego terroryzmu, jak i rewolucji informacyjnej, głębokiego różnicowania się społeczeństw oraz ograniczenia suwerenności państwowej, zmieniły charakter wyzwań stojących przed społecznością światową.
To, co obecnie wydaje się nowe, i w przyszłości przyjmie zapewne inną postać, dotyczy hierarchii ważności tych wyzwań, a także sposobu ich rozwiązywania. O niektórych potrafimy znacznie więcej powiedzieć w porównaniu z tym jak je rozumiano uprzednio, o innych możemy powiedzieć mniej.