Bezpieczeństwo Europy w Globalnym Świecie
- szanse i zagrożenia przyszlości w warunkach przesileń cywilizacyjnych
Redakcja: Jerzy Kleer, Konrad Prandecki
wydawca: Komitet Prognoz "Polska 2000 Plus" PAN
Warszawa 2018, s.s. 338
ISBN 978-83-63305-55-0
… Ogromny postęp nauki i technologii, który wystąpił w ostatnich 40 latach wywołuje istotne i daleko idące zmiany naszej euroatlantyckiej cywilizacji. Ich cechą charakterystyczną, choć niezamierzoną, jest obniżenie poczucia bezpieczeństwa jednostek i społeczeństw. Można oczekiwać, że duży wzrost produktywności gospodarek poprawi znacznie poziom życia społeczeństw, czemu będzie towarzyszył wzrost poczucia bezpieczeństwa ludzi. Opisane w kolejnych rozdziałach tej książki problemy, które stanęły przed nami, zasłoniły rezultaty poczynionego postępu w takim stopniu, że wzrosło poczucie niepewności o jutro. Do tych problemów należy pogarszający się stan globalnego środowiska i objawy zmian klimatycznych, pojawiające się okresowo kryzysy systemu finansowego, rosnące nierówności w skali społeczeństw i kontynentów. Sytuacja staje się trudniejsza, jeśli rządy wykazują brak umiejętności podejmowania wspólnych decyzji i zsynchronizowanych działań. …
Z recenzji Bogdana Galwasa
… Rozważania zamieszczone w poszczególnych rozdziałach ujawniają charakter aktualności i perspektywiczności, a również oryginalności, wieloaspektowości i użyteczności. Logiczna i spójna całość rozważań podjętych w poszczególnych rozdziałach oraz prezentacja ich wyników pozwala stwierdzić, że podjęte w monografii rozważania o charakterze teoretycznym stwarzają możliwości ich przełożenia na praktykę rzeczywistości społecznogospodarczej. Oznacza to, że nad podjętymi kwestami muszą być prowadzone dalsze badania, tak aby możliwym stało się wypracowanie formuł pozwalających na ich efektywne wykorzystanie w polskiej rzeczywistości.
Autorzy recenzowanych rozdziałów w monografii dowiedli, że podjęte przez nich rozważania potwierdzają trafność doboru problemu i jego aktualność. Zamieszczone na łamach materiały, artykuły posiadają w dominujące części charakter nowatorski. Opracowanie w całości powinno zostać upowszechnione celem wykorzystania zawartych w nich rozwiązań systemowych. …
Z recenzji Zenona Stachowiaka